kk-54 kk-54
707
BLOG

Czasy Lorentza, czasy Galileusza.

kk-54 kk-54 Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

 

(  ') przy  t  w  transformacji  Lorentza  pełni  rolę  elementu budującego zależności  oparte o określone założenia. W transformacji Galileusza stosowany w odniesieniu do rzeczywistych procesów fizycznych tylko pomaga je wykazać.

1).  Jeśli w ukł. O punkt  P porusza się w czasie t z prędkością V, x=Vt, a  w  ukł. O' poruszającym się z prędkością  v względem  O  x'=(V-v)t.

Dzieląc stronami:

r1

czyli związek: te same czasy - różne odległości lub te same odległości – różne czasy (rys. A). Po czasie T₂ współrzędna x  pkt. P w ukł. O’ jest taka sama, jak po czasie T₁ w ukł. O.
Licznik ( V-v)t  świadczy o tym, że ruch ukł. O’ nie ma żadnego wpływu na przebieg wydarzeń w ukł. O: jeśli jest  prostopadły do kierunku ruchu pkt. P w ukł. O, to ten  kierunek nie ulega żadnej zmianie w stosuku do elementów ukł. O. Stąd, w przypadku aberracji światła (rys. B) sygnał S po czasie T przebędzie drogę AB równą długości osi teleskopu OT, ale przedtem w czasie T₁ < T drogę AS, przy czym S – OT jest wtedy długością osi OT pochylonego teleskopu. Wynika z tego że:

- prędkość sygnału S w układach ruchomych jest zmienna

- wnioski z doświadczeń Bradleya i Michelsona nie są sprzeczne

- autorskie wyprowadzenie prawa równoważności masy i energii (1946 r.) jest niefortunne.

Gdy kierunek ruchu sygnału S jest równoległy  do  O – O’ (rys. C),  po oznaczeniu odległości O-S w  T₁  lub O’- S  w T₂ przez ,,r6 ’’  czasy T₂ i T₁   wiąże zależność:

R2

W odwrotnym kierunku, lub przy nadajniku w O'

R3

rys1

 

2). Wykazanie związku pomiaru czasu z względnym ruchem układów wymaga ustalenia w którym z nich znajduje się nadajnik. Można to uzyskać  rezygnując z określenia sygnału świetlnego jako zaniedbywalnie krótkotrwałego zdarzenia. Wówczas, (rys. D)  sygnał o czasie trwania T₁   i długości L  nie oddala się jednocześnie od O  i  O’ w czasie T₀   (dopiero po czasie T₁ zaczyna oddalać się od O). To pozwala inaczej spojrzeć na problem jednoczesności zdarzeń w układach ruchomych (rys.E).

Trudno przyjąć, że dla obserwatora w O’ pkt. A zbliża się z prędkością v do sygnału z O’ , a pkt. B oddala się od niego również z v, skoro A , O (nadajnik) i B są w spoczynku względem siebie. Prędkość   ± v   dla ruchu punktów A i B odnosi się tylko do pkt. O’ , w którym nadajnik O był w chwili T₀ rozpoczęcia emisji sygnału L.  Zależność r4 opisująca niejednoczesność zdarzeń jest prawdziwa dla zmiennej wartości c   w ukł. O’ , i tak jak inne relacje czasowe ma ściśle określony, a nie dowolny zakres stosowania.

3.)  Przyjmując, że rozpatrujemy ruch zbioru obserwatorów rozmieszczonych na kulistej powierzchni, której promień ma początek w O (nadajnik) i rośnie lub maleje z prędkością v,oraz powstawanie w O sygnału L z prędkością cmamy:

 r4

Z opisu ruchu płaszczyzny y’z’ z prędkością v, prostopadłej do O-O’ w kierunku x,x' i powstawania w pkt. O sygnału świetlnego L=OA (OB) w czasie T (rys. F) (dla relacji r6odległość O'B określimy jakol= ct, t < T) wynika że:

r5

Podobne zależności można zbudować, jeśli w opisie innego doświadczenia z sygnałem który jest prostopadły do kierunku ruchu (vt)  nadajnika  wartość vt zmienimy oznaczając t jako (  ‘).

kk-54
O mnie kk-54

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie